Dzisiaj jest Wtorek 07-07-2020
Tendencje na rynku kredytowym
Obecnie widoczna jest poprawa na rynku kredytów hipotecznych. Banki coraz chętniej udzielają kredytów nawet na 110% wartości nieruchomości. Realna poprawa sytuacji na rynku nieruchomości nastąpi, kiedy polepszy się dostępność kredytów hipotecznych. Choć zmiany następują wolno, idą w  dobrym kierunku.

W ubiegłym roku zainteresowanie kredytami hipotecznymi było ciągle duże, ale możliwości klientów mniejsze. Banki nie oferowały zbyt szeroko pożyczek na 100 proc. wartości nieruchomości. Stanowiło to znaczne utrudnienie dla osób stawiających na pełne finansowanie zakupu kredytem. Rynek, popularnych wcześniej, pożyczek walutowych zaczął się koncentrować na kredytach w euro. Analitycy Open Finance obliczyli, że udział pożyczek walutowych w sprzedaży ogółem spadł w zeszłym roku do 20 proc. z 45 proc. rok wcześniej. Zwiększała się z kolei liczba kredytów udzielanych w ramach programu Rodzina na swoim.

Banki łagodniej podchodzą dziś już do wnioskodawców, ale mimo to nie zwiększa się znacznie liczba udzielonych pożyczek. IV kwartał 2009 roku okazał się pod tym względem gorszy nawet od IV kwartału 2008 roku, kiedy Polsce mieliśmy już załamanie rynku. Był to już dziesiąty z rzędu kwartał, w którym w porównaniu rocznym zanotowano spadki. Z wyliczeń Open Finance, wynika, że liczba kredytów hipotecznych udzielonych w 2009 roku była o 30 proc. mniejsza od udzielonych w 2008 roku.

W tej sytuacji deweloperzy starają się zwiększyć dostępność swoich ofert poprzez zmniejszanie powierzchni nowych lokali oraz proponowanie ułatwień w finansowaniu zakupu. - Ponieważ klienci mają dziś jeszcze ciągle kłopoty z zaciąganiem kredytów, na lokale budowane w drugim etapie osiedla Alpha, wprowadziliśmy system finansowania 10/90. Kupujący wpłacają teraz 10 proc. wartości mieszkania, a do momentu dopłaty pozostałej części po odbiorze kluczy, jest prawdopodobne, że sytuacja w bankach się polepszy. Poza tym, wszystkie lokale są dostępne w kredycie z dopłatą, ponieważ zaciąga je większość naszych klientów – twierdzi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży z RED Real Estate Development. 
Kredyt z dopłatą

Rolę kredytów walutowych w finansowaniu zakupu nieruchomości w pewnym stopniu przejął obecnie rządowy program Rodzina na swoim, który osiągnął 17,4 proc. udział w rynku w IV kwartale 2009 r., podczas gdy przed rokiem było to zaledwie 0,7 proc. Pożyczka ta ma tym większe szanse na podbój rynku kredytowego, że od kwietnia br. kolejny raz wzrósł w większości województw limit ceny metra kwadratowego, który obejmuje program. Na przykład w Warszawie z 7699 zł/mkw limit zwiększył się do 8013 zł/mkw. Open Finance oblicza, że w Warszawie, czy Krakowie, teraz aż połowa mieszkań, na które zawierane były transakcje mieści się w limicie. 

Program RnS to nie, jak można by sądzić, tylko propozycja dla uboższych rodzin. Z jego pomocą można sfinansować w stolicy zakup mieszkania o wartości do 600 tys. zł. O takim kredycie może jednak pomyśleć rodzina posiadająca dochód minimum 8 tys. zł brutto.

Zestawienia Banku Gospodarstwa Krajowego mówią, że od początku trwania programu Rodzina na swoim udzielono już blisko 50 tys. kredytów z dopłatą na kwotę ponad 8,1 mld zł.

o RED Real Estate Development

RED Real Estate Development Sp. z o.o. to międzynarodowa firma prowadząca działalność deweloperską. W Polsce jest obecna od 2006 roku. Tworzy oparte na wizjach i bazujące na badaniach, nowoczesne rozwiązania w zakresie budownictwa. Zarządza całościowym procesem inwestycyjnym od momentu pozyskania optymalnej lokalizacji, poprzez realizację inwestycji do jej sprzedaży.  

Firmą zarządza grupa ludzi, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie zdobyte podczas realizacji różnorodnych projektów budowlanych w wielu krajach.  Specjalizują się zarówno w projektach komercyjnych na szeroką skalę, budowie hoteli jak i budownictwie mieszkaniowym.   
   
Do najciekawszych przedsięwzięć zrealizowanych przez RED Real Estate Development Sp. z o.o. należy budowa Hotelu W na Times Square w NY i luksusowego Hotelu InterContinental w Porcie Bostońskim oraz przebudowa budynku Giełdy Ubezpieczeniowej w NY i biurowca o powierzchni 140 tys. m2 w centrum Chicago. 

Udziałowcy firmy przeprowadzają także inwestycje mieszkaniowe, które cechuje wysoka jakość i funkcjonalność. Realizują m. in. największe inwestycje w zakresie budownictwa mieszkaniowego w Antwerpii i jej rejonie.
RED Real Estate Development Sp. z o.o. inspirując się najlepszymi wzorami realizuje światowej klasy kompleksowe projekty inwestycyjne. Celem firmy jest podwyższanie i umacnianie osiągniętej dotychczas pozycji wśród firm deweloperskich na rynku polskim. 

Firma jest członkiem Polskiego Związku Firm Deweloperskich  i stosuje zasady Kodeksu Dobrych Praktyk w relacjach Klient-Developer. Oferuje opiekę i fachowe doradztwo indywidualne na każdym etapie realizacji inwestycji.
wstecz

Ankieta

Gdzie zorganizujesz swoje wesele?

w restauracji
w hotelu
w dworku
na zamku
w gospodzie
u rodziny