Dzisiaj jest Piątek 19-07-2019
Literatura

Literatura piękna oraz książki do poduszki. Informacje o nowościach wydawniczych, recenzje. Odkrywaj z nami piękno słowa pisanego. Wartościowe pozycje, książki warte twojego czasu.

Bohaterkę dwudziestosześcioletnią Garet James poznajemy gdy znajduje się w ciężkiej sytuacji finansowej. Cała historia zaczyna się, gdy...
„Tak odważnego arcydzieła języka długo by szukać w literaturze europejskiej naszych czasów".
Karl-Markus Gauß, "Süddeutsche Zeitung"
Powstałe w wyniku jednego z tych kaprysów, w które obfituje historia, zaginione białe plemiona — wyrzuceni na brzeg przez cofającą się falę imperializmu osobliwi spadkobiercy kolonializmu - należą do współczesnych "zaginionych".

Są nimi na przykład Burgowie ze Sri Lanki, enklawa Holendrów, którzy pozostali na wschodzie kraju, po tym jak Wielka Brytania pokonała Królestwo Holandii około 1800 roku. Albo brazylijscy Confederados, którzy po wojnie secesyjnej wyemigrowali z południa Stanów Zjednoczonych. Na Gwadelupie Orizio odkrył żyjących kazirodczo Matignonów, na Haiti poznał Polaków, a w Namibii tajemniczy lud Basterów. Ci zielonoocy, jasnoskórzy, z wyglądu lekko orientalni potomkowie Buszmenów i Burów uciekli z brytyjskiej Kolonii Przylądkowej i osiedlili się na pustkowiach Afryki Południowo-Zachodniej. Słynęli z pobożności, prawości i odwagi oraz piękna swoich kobiet.
Trzy dni wolności: tyle sobie dają, gdy mordują ojca. Colin i Mariela są rodzeństwem, mieszkają w slumsach na przedmieściach Port-au-Prince. Żyją w rytm ciosów, które ojciec wymierza matce, oraz modlitw, które matka kieruje do Boga. Dzieci mogą zaufać tylko sobie: roztrzaskują ojcu głowę i uciekają. Tak zaczyna się obsesyjna opowieść Colina, będąca próbą zrozumienia tego, co się stało. Powraca w niej pytanie: kto tak naprawdę zawinił?
Ulrike Meinhof była znaną lewicową dziennikarką i kochającą matką dwójki dzieci. Pewnego dnia porzuciła jednak karierę i rodzinę, by przyłączyć się do radykalnej organizacji terrorystycznej RAF, walczącej nielegalnymi i brutalnymi metodami z niemieckim rządem.
"Droga to nieba" to niezwykła opowieść "tej, która się wywinęła", napisana bez sentymentu i pełna niesłychanego napięcia. Mieszane małżeństwo polskiej Żydówki i Austriaka na początku II wojny ucieka do Anglii. Jej rodzina ginie w Holocauście, a śmierć ta kładzie się cieniem na życiu tego i następnego pokolenia.
„Matylda” Agnieszki Kacprzyk to druga książka ukazująca się w serii Imiona Miłości. Imiona Miłości to nowa seria wydawnicza z lekką literaturą popularną skierowaną do kobiet. Powieści te mają charakter typowo rozrywkowy - duże tempo akcji, dowcipne dialogi, współczesne realia. Każdy z tomów zatytułowany jest imieniem głównej bohaterki, bo przecież miłość nie jedno ma imię, a każda jest wyjątkowa i niepowtarzalna.
Druga książka autorki bestsellerowej powieści Cała zawartość damskiej torebki! "Pierwsza osoba liczby mnogiej" to kontynuacja pogmatwanych acz zabawnych losów Agnieszki.
Waszyngton, 1972 rok. Pewnego upalnego dnia trójka białych nastolatków wjeżdża kradzionym samochodem do dzielnicy czarnych. Znudzeni, zaczynają prowokować miejscowych. Reakcja jest natychmiastowa i brutalna. Nudę letniego popołudnia przerywają strzały i życie sześciu osób zmienia się na zawsze. Czy po 35 latach od tamtych wydarzeń znajdą odkupienie lub zadośćuczynienie za to, co się stało?
To jedna z najpiękniejszych i najbardziej przejmujących powieści ostatnich lat. Wpisuje się w tradycję literatury łagrowej i obozowej, ale wprowadza do niej nowe tony: orientalną wrażliwość i islamski mistycyzm. Dla jednych książka Ben Jellouna będzie zapisem dramatycznych przeżyć, dla innych - poetycką opowieścią o wyzwoleniu. Jest jednocześnie jednym i drugim: ukazuje pełnię człowieczeństwa.
„Brulion z życia aktora filmowego XX wieku”. Okno Zbyszka Cybulskiego to biografia wielogłosowa, pozszywana z urywków wspomnień, listów, wywiadów, artykułów prasowych, dokumentów osobistych i scenariuszy. Bogato cytowane źródła wplecione są w liryczną i głęboko osobistą narrację Jerzego Afanasjewa. Autor, współpracownik i przyjaciel Cybulskiego, podjął się napisania książki wkrótce po tragicznej śmierci aktora.
Miasteczko w Anatolii w latach pięćdziesiątych. Leyla jest najmłodszą dziewczynką z pięciorga rodzeństwa, dorasta w niewielkim kręgu rodziny i sąsiadów i pragnie jednego: uciec z tego świata. Feridun Zaimoglu spogląda wstecz na świat, z którego przybył wraz z rodzicami. Jego bohaterka opowiada o swojej codzienności, o przedpołudniach w szkole, popołudniach z siostrami pracowicie dziergającymi ślubne wiano, o życiu w małym, biednym miasteczku, gdzie każdy usiłuje jakoś przeżyć dzień.
"Podróż na Alaskę" to znakomity dziennik podróży w czasie i przestrzeni. Wybitny intelektualista i pisarz Bora Ćosić wraz z żoną Lidiją Klasić zabiera nas do kraju, w którym się urodził, a który nie istnieje już ani na geograficznych ani na mentalnych mapach - do byłej Jugosławii, na Alaskę swego życia.
Przy wjeździe do Amour-sur-Belle stoi tablica z napisem: „Zwolnij! Jest nas tylko 33”. Mimo romantycznej nazwy miejscowość nie sprzyja miłosnym przygodom, jest też tak brzydka, że nie chcą się w niej osiedlać nawet Anglicy. Nie ma więc żadnych szans, by przybyło mieszkańców – wielu z nich żyje samotnie, a do tego niektórzy nie rozmawiają ze sobą z powodu zadawnionych waśni i nieporozumień.
Czesi, lato plus Adriatyk – dla Michala Viewegha, jednego z najlepszych współczesnych czeskich pisarzy, to idealny przepis na słodko-gorzką komedię.
"'Bałkany wyobrażone' niemal natychmiast po wydaniu weszły do kanonu lektur nie tylko historyków europejskiej cywilizacji czy analityków politycznej współczesności, ale i antropologów kultury oraz przedstawicieli innych dziedzin humanistyki zainteresowanych tym regionem.
Tytułowa Ruta Tannenbaum to piekielnie zdolna i zuchwała dziewczynka, która szybko staje się ulubienicą przedwojennej zagrzebskiej sceny teatralnej, a wieść o jej sławie dociera nawet do Hitlera. Życie Ruty gwałtownie zmienia się, gdy po ogłoszeniu w 1941 Niezależnego Państwa Chorwackiego budzi się jako zwykła Żydówka...
Petra Procházková wprowadza nas w muzułmański świat Afganistanu tuż po upadku rządów talibów. Razem z wychowaną w Moskwie bohaterką „Friszty” przekraczamy próg jednego z kabulskich domów, poznajemy codzienne życie i sekrety rodziny, której stała się ona integralną częścią. W 2001 roku do Afganistanu przyjeżdża zagraniczna pomoc, by krzewić cywilizację w tym „dzikim kraju”...
Klub samobójców to cztery powiązane ze sobą historie ukazujące, poprzez ostrą satyrę społeczną i czarny humor siłę autodestrukcji i rozpaczy, jakie wyzierają z pozornie szczęśliwej egzystencji rzekomo spełnionych ludzi.
Są to rozmowy z okresu ponad 15 lat spotkań i ciągłych rozważań o życiu i sztuce teatru, istocie  teatralnej gry.
Wypraw w krainę dzieciństwa, po to aby między innymi odpowiedzieć na pytanie jak kształtuje się typ wrażliwości, który decyduje o scenicznym przeznaczeniu, o powikłanych losach i doświadczeniach pierwszego pokolenia ukształtowanego w wolnej Polsce, aktora należącego do krakowskiej formacji  artystycznej.
Akcja książki przebiega przeważnie w tytułowym „międzymieście” – czyli w obszarze pomiędzy stacjami miast. Ksiązka została napisana po to aby nie zwariować podczas kolejnych podróży służbowych. Nie jest próbą szczegółowego opisania czy skatalogowania owego niezwykłego a za razem całkiem zwyczajnego świata, ale bardziej zbiorem luźnych rozważań, anegdot, przygód przeżytych, usłyszanych, lub wydumanych w pociągach i w ich najbliższej okolicy.
Życie zaczyna się po setce. Jadwiga właśnie skończyła sto lat i nie zawraca już sobie głowy planowaniem najbliższej przyszłości. W zamian za to żyje „do tyłu”. Buszuje w pamięci: od szczęśliwego dzieciństwa, spędzonego w czasach niewoli pruskiej w Tucholi, w domu o wyraźnych proniemieckich sympatiach, przez roztańczoną młodość w wolnym kraju, aż po II wojnę światową, która zdecydowanie odmienia jej los i spojrzenie na Niemców.
W roku 1936 Virginia Woolf zanotowała w swoim dzienniku: „Julian stał się mężczyzną - jest opanowany, lecz zgorzkniały, a w jego smutku wyczuwam coś tragicznego".
Urzekająco zmysłowa, oparta na prawdziwych wydarzeniach opowieść o burzliwych losach Yoshiko Kawashimy, chińskiej księżniczki, zwanej też Klejnotem Wschodu – kobiety na tyle odważnej, upartej i ciekawej świata, by wyjść poza ramy obyczajów własnej epoki, uczynić swe życie ekscytującą przygodą i zostać... bezlitosnym japońskim szpiegiem. A wszystko w egzotycznej scenerii Chin, Japonii i Mongolii pierwszej połowy XX wieku.
Trzepot skrzydeł to opowieść o młodej kobiecie, która ma męża, pracę, własny dom. Z pozoru wszystko wygląda kolorowo, naszej bohaterce niczego nie brakuje, a jednak Hanka nie promienieje szczęściem. Za zamkniętymi drzwiami, gdy nikt nie widzi, jej życie zamienia się w koszmar, z którego nie potrafi się wyrwać.
„Marianna” jest o Polsce. Polska rajcuje mnie najbardziej. Prowincja. Ten poszukiwany koniec świata. Tutaj płynie życie. Tylko czas nie. „Marianna” jest o mnie. O tym, jak strasznie nienawidzę Tego Wszystkiego. O ...
Kotlina Kłodzka, lipiec 1997 roku. Największa i najbardziej tragiczna w dziejach Polski powódź. Małe osiedle, w którym mieszkają Maria (emerytowana lekarz pediatra) i Maks (oficer Straży Pożarnej), zostaje znienacka odcięte od świata. Para bohaterów niespodziewanie musi stanąć oko w oko z groźnym żywiołem oraz niebezpiecznym zbiegiem z zakładu karnego, którego los postawił na ich drodze.
Prosty system pozwalający zawęzić grono potencjalnych partnerów i znaleźć miłość swojego życia. Miłość niejedno ma imię, a rozmaitość jej typów spowodowana jest m.in. tym, że każdy z nas reprezentuje inny zestaw cech osobowościowych, tzw. typ miłosny. Jesteś introwertycznym Filozofem Idealistą czy ekstrawertycznym Nauczycielem? Bardziej pasowałby do ciebie uczuciowy Wrażliwy Artysta czy myślący Administrator?
Rozkosznie plotkarskie i – dosłownie – uwodzicielskie „Kochanki” opisują życie i czasy ośmiu pięknych, napiętnowanych i niezapomnianych kobiet: Lady Castlemaine, Madame de Montespan, Emmy Hamilton, Marion Davies, Loli Montez, George Sand, Evy Braun i La Belle Otero. Od dekadenckich dworów Karola II i Ludwika XIV po surową atmosferę bunkra, w którym Hitler zawarł pakt ze śmiercią – książka Leigh Eduardo przenosi nas kolejno w jakże różne światy ośmiu niezwykłych kobiet, które wykorzystywały swą seksualną atrakcyjność dla zdobycia władzy i wpływów.
Wszystko o raku piersi. Co powinnaś wiedzieć, żeby podjąć właściwe decyzje
Zawsze pamiętaj – nie jesteś cyferką w statystykach – powtarza swoim pacjentkom nieustannie dr Ruth H. Grobstein. Jesteś indywidualnością, a jeśli zachorowałaś, równie indywidualna jest Twoja choroba. Nie oceniaj szans swojego wyzdrowienia na podstawie tego, jak chorowały setki innych kobiet – zbyt wiele zależy od Ciebie.
Mimo że rodzice pragną jak najlepiej wychować swoje dzieci, czasem popełniają poważne błędy wychowawcze. Kevin Steede w tym mądrym i praktycznym poradniku opisuje metody radzenia sobie w sytuacjach, które wydają się nie do pokonania.
Kobieta, która jest zdolna do wszystkiego.Szelmostwa, które doprowadzają mężczyznę do granic szaleństwa. Życie Ricarda wyglądałoby zupełnie inaczej, gdyby jako nastolatek nie poznał niegrzecznej dziewczynki.
Abby Lee autorka książki "Dziewczyna, której jedno w głowie" to trzydziestokilkuletnia singielka. Mieszka w Londynie, ma ciekawą pracę, w wolnym czasie spotyka się z przyjaciółmi lub surfuje po Internecie...
Trzy różne historie w tej samej historii... Mąż, kochanka, żona... Każde z nich przeżywa to inaczej. Autorka - Tess Stimson.
Dotychczas Ann Brashares znana była przede wszystkim jako autorka bestsellerowego cyklu powieści dla młodzieży - "Stowarzyszenie wędrujących dżinsów" opowiadającego o perypetiach, niezwykłych przygodach, rozterkach i niełatwych życiowych wyborach czterech przyjaciółek. Teraz - za sprawą powieści "Ostatnie lato" - z twórczością Ann Brashares mają okazję zapoznać się dorośli czytelnicy.
Przypadkowe zabójstwo czy zaplanowane morderstwo? Komenda Policji w Wigrach. Ciało ofiary zrzucono z wieży. Próba upozorowania samobójstwa. Śmierć nastąpiła wcześniej w wyniku uderzenia w głowę. Dokładny czas zgonu nie ustalony. Gabinet ofiary starannie sprzątnięto. Nie pozostawiono żadnych dokumentów ani papierów. Odciski palców zatarte. Wyczyszczony dysk w komputerze denata. Brak śladów włamania. Na miejscu pozostawione narzędzie zbrodni - ciężki świecznik. Jedyny przedmiot na którym nie zatarto śladów.
W tym roku po raz pierwszy polscy wydawcy będą mieli własne stoisko na rozpoczynających się 30 sierpnia Międzynarodowych Targach Książki w Pekinie. W ostatnich latach po chińsku ukazało się kilka tłumaczeń polskiej klasyki - "Lalka", "Pan Tadeusz" - oraz polskiej poezji.
Wszystkie dzieci sprawiają kłopoty wychowawcze. Nieumiejętnie je karząc lub zbytnio im pobłażając, popełniamy błąd. Książka ta uczy, jak ustanawiać jasne granice w relacjach z dziećmi, asertywnie wskazywać im właściwe postępowanie oraz uczyć odpowiedzialności, wyciągając konsekwencje z ich postaw.
To gratka dla miłośników bestsellerowej "Czekolady" - jej bohaterowie powracają. 23 sierpnia do księgarń trafiła nowa powieść Joanne Harris "Rubinowe czułenka". Książkę opublikowało wydawnictwo Prószyński i S-ka.
Zabawna, seksowna i wzruszająca zarazem powieść o czterech kobietach, pochodzących z odmiennych środowisk, będących w różnym wieku, które pracują w nowojorskiej firmie prawniczej. Raz w tygodniu, podczas przerwy na lunch spotykają się, by ...
Lektura tej książki dotknie każdego, a zwłaszcza osoby żyjące w małżeństwie. Ksiądz Henri Caffarel pokazuje, że kapłan potrafi dostrzec — po latach uważnego słuchania ludzi świeckich oraz przyjaźni z nimi — wiele takich aspektów życia małżeńskiego, jakich często nie zauważają sami małżonkowie.

Isabel Dalhousie często rozmyśla o przyjaciołach, czasami fantazjuje o kochankach, niekiedy zaś marzy o czekoladzie. Mieszka w Edynburgu i zajmuje się filozofią; potrafi zrecenzować książkę „Pochwała grzechu” – opinia będzie napisana z polotem – życie jednak to temat odrobinę trudniejszy.

Dana marzyła o bezpiecznym domu i kochającej rodzinie. Wyszła za mąż za Hugh Clarke’a i właśnie oczekuje narodzin upragnionej córeczki. Kiedy na świat przychodzi piękna i zdrowa dziewczynka, szczęście przyćmiewa fakt, że dziecko ma zauważalne afro-amerykańskie rysy.

"I po romansie" Anny Dillon - to jedna z tych pozycji, którą zabrać możesz pakując walizki na wakacje.

Ankieta

Czy lubisz poranny sex?

obowiązkowo!
tak, lubię
tylko czasami
wolę pospać
nie lubię
nigdy!