Dzisiaj jest Niedziela 09-08-2020
Przebieg ciąży
Przebieg Ciąży ze względów praktycznych został podzielony na trzy etapy nazwane w położnictwie trymestrami ciąży. Poszczególne trymestry opisano zwracając uwagę wyłącznie na cechy najbardziej dla nich charakterystyczne. Należą do nich objawy ciąży, powikłania -jak krwawienia , oraz ocena płodu.

Przebieg ciąży  - Pierwszy trymestr

Pierwszy trymestr trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 12-13 tygodnia ciąży.

1. Objawy ciąży:

a. nudności,
b. zmęczenie,
c. napięcie piersi,
d. częste oddawanie moczu,
e. nieznaczne powiększenie brzucha (macica jest wciąż w miednicy).

2. Krwawienie :

W pierwszym trymestrze ciąży krwawienie występuje mniej więcej u 25% wszystkich ciężarnych. W połowie tych 25% ciąż występują poronienia samoistne, pozostałe przebiegają bez powikłań. Skurcze macicy wraz z krwawieniem w pierwszym trymestrze ciąży w dużo większym stopniu wskazują na zagrożenie poronieniem aniżeli samo krwawienie lub same skurcze macicy.

3.Płód - kończy się organogeneza - tworzenie niezbędnych narządów i organów dziecka.

Przebieg ciąży - Drugi trymestr

Drugi trymestr trwa od (końca pierwszego trymestru) od 13 do 27 tygodnia ciąży.

1. Objawy

a. Ogólne dobre samopoczucie.
Drugi trymestr jest często względnie komfortowym okresem dla ciężarnej kobiety, wówczas bowiem ma ona już za sobą dolegliwości pierwszego trymestru, uciążliwości zaś charakterystyczne dla ostatniego trymest-ru jeszcze się nie pojawiają.

b. Ból.
Rosnąca macica powoduje rozciąganie narządów w miednicy. Ból więzadel obłych jest wynikiem rozciągania tych więzadeł. Występuje zazwyczaj obustronnie, co wiąże się z ich umiejscowieniem: są przyczepione do macicy i do bocznych ścian miednicy. Ból więzadeł obłych zazwyczaj nie trwa dłużej niż do 22 tygodnia ciąży.

c. Skurcze macicy.
Podczas badania palpacyjnego macicy można wyczuć skurcze (skurcze Braxtona-Hicksa). Mogą się one rozpocząć w drugim trymestrze ciąży, a są nieregularne i niebolesne.


2. Krwawienia. Powodem krwawienia w tym okresie może być nisko usadowione łożysko. W miarę wzrostu macicy zazwyczaj odsuwa się od szyjki macicy.

3. Płód.
Masę 1000 g płód osiąga przed upływem 28 tygodnia ciąży.

a. Ruchy.
Ruchy płodu matka zaczyna odczuwać między 16 a 20 tygodniem ciąży.

b. Zdolność przeżycia.
Szansa przeżycia noworodków urodzonych pod koniec drugiego trymestru wynosi 70-80%. Śmierć zazwyczaj jest spowodowana przez zespół zaburzeń oddechowych w wyniku niedojrzałości płuc.

4. Powikłania drugiego trymestru ciąży są spowodowane zazwyczaj niewydolnością szyjki macicy (tj. przedwczesnym rozwieraniem się szyjki macicy w drugim trymestrze).
Niewydolność ta doprowadza do przedwczesnego porodu lub do pęknięcia błon płodowych.

a. Przedwczesne pęknięcie błon płodowych może wystąpić z powodu niewydolności szyjki macicy bez czynności skurczowej. Przyczyną może też być poważna infek-cja bakteryjna zarówno matki, jak i płodu.

b. Poród przedwczesny może wystąpić bez objawów niewydolności szyjki macicy. W razie gdy występuje rozwieranie się szyjki macicy, konieczne jest stosowanie tokolizy jako czynnika zabezpieczającego przed wystąpieniem porodu.

Przebieg ciąży - Trzeci trymestr

Trzeci trymestr ciąży trwa od końca drugiego trymestru do czasu porodu ( od 27 do 40 tygodnia ciąży).

1. Objawy

a. Skurcze Braxtona-Hicksa (zob. II B l) stają się bardziej widoczne w trzecim trymestrze.

b. Ból w okolicy dolnej części pleców i nóg jest często spowodowany uciskiem mięśni i nerwów przez macicę oraz główkę płodu (które w tym okresie wypełniają miednicę).

c. Uczucie ulgi jest spowodowane przesuwaniem się główki płodu ku dołowi i formowaniem się dolnego odcinka macicy oraz zmniejszeniem się objętości płynu owodniowego.

2. Płód

a. Masa ciała. W ostatnich 4 tygodniach trwania ciąży średni tygodniowy przyrost masy ciała płodu wynosi 224 g, a przeciętna masa ciała płodu w chwili porodu wynosi około 3300g.
b. Ruchy. Spadek aktywności ruchowej płodu jest zazwyczaj związany z rozmiarami płodu i brakiem miejsca w macicy. Jednakże niekiedy może on wskazywać na zagrożenie płodu w następstwie niewydolności maciczno-łożyskowej.

3. Krwawienia

a. Pojawienie się krwi, wydzieliny złożonej z krwi i śluzu, jest następstwem ścieńczenia i rozciągnięcia się szyjki macicy. Jest to pewny objaw zbliżającego się porodu.
b. Obfite krwawienie może sugerować poważniejszy stan, np. tożysko przodujące (usadowienie się łożyska w dolnym odcinku macicy, zakrywające częściowo lub całkowicie ujście wewnętrzne szyjki macicy) lub oddzielenie się łożyska (przedwczesne oddzielenie się łożyska prawidłowo umiejscowionego).

4. Pęknięcie błon płodowych

Może wystąpić niespodziewanie w każdym czasie pod postacią nagłego lub powolnego odpływania płynu owodniowego.
a. Poród rozpoczyna się zazwyczaj po 24 godzinach od pęknięcia błon płodowych.
b. Indukcja porodu jest wskazana, jeżeli poród nie następuje w ciągu 48 godzin od pęknięcia błon płodowych lub jeżeli istnieją oznaki infekcji (zapalenia błon płodowych).

5. Poród.

Skurcze występujące w coraz krótszych odstępach czasu i ze zwiększoną intensywnością powodują postępujące rozszerzanie i skracanie się szyjki macicy.(patrz poród definicja i przebieg)

wstecz

Ankieta

Na jakie filmy lubisz chodzić do kina?

akcji
komedie
romantyczne
przygodowe
horrory
na każdy
nie chodzę do kina