Dzisiaj jest Sobota 16-02-2019
Antykoncepcja
Od metody antykoncepcji wymaga się wysokiego stopnia skuteczności, możliwości przyjęcia przez oboje partnerów, braku działań ubocznych, odwracalności i taniości.
Do oceny niezawodności antykoncepcji stosuje się Wskaźnik Pearla
Określa on liczbę zapłodnień występujących w ciągu jednego roku u 100 kobiet w wieku rozrodczym stosujących ten sam sposób antykoncepcji. Informuje z iloma niepożądanymi ciążami należy się liczyć w trakcie 1200 cykli (100 kobiet przez 12 cykli / na rok). Jest to wskaźnik niepowodzeń antykoncepcji. Bez stosowania antykoncepcji Wskaźnik Pearla wynosi 85-90. Dla lepszego zilustrowania konieczności propagowania metod antykoncepcji podajemy następującą statystykę wg. prof. Szamotowicza.

W ciągu każdej doby na świecie dochodzi do :

-100 milionów stosunków płciowych
-1 milion ciąż
-500 tys. ciąż nieplanowanych
-250 tys. ciąż niechcianych
-50 tys. poronień samoistnych
-25 tys. aborcji
-500 zgonów kobiet z tytułu powikłań związanych z aborcją.

Antykoncepcja hormonalna - Tabletki
W społeczeństwach o dużym stopniu ucywilizowania antykoncepcja hormonalna wysuwa się na czołową pozycję spośród wszystkich metod zapobiegania ciąży. Polega ona na doustnym przyjmowaniu preparatów estrogenowo- progestagenowych , które poprzez sprzężenie zwrotne ujemne na poziomie podwzgórza mózgu i przysadki mózgowej (hamują pulsacyjne uwalnianie analogów GnRh w podwzgórzu doprowadzając do spadku wydzielania gonadotropin (FSH i LH ) przez przedni płat przysadki mózgowej) wywołują przejście jajników w fazę spoczynkową .
Faza spoczynkowa jajnika przejawia się brakiem owulacji . Wprowadzają organizm kobiety w stan zwany PSEUDOCIĄŻĄ.
Dodatkowo tabletki antykoncepcyjne wzmagają nie przenikalność śluzu szyjkowego dla plemników, wywołują atrofie śluzówki macicy oraz upośledzają czynność ruchową jajowodów.

Antykoncepcja hormonalna bez estrogenów
est to: hormonalna, odwracalna metoda planowania rodziny. Podawanym hormonem jest progestagen (octan medroxyprogesteronu, dezogestrel, lub lewonorgestrel). Zatem w metodzie wykorzystuje się wyłącznie progestagen (nie estrogeny).

W zalezności od rodzaju użytego progestagenu oraz metody jego uwalniania wyróżnia się trzy zasadnicze systemy nieestrogenowe:

Depo- Provera (DMPA) - injekcje 4 x w roku

Tabletki z progestagenem - 75 mikrogramów Dezogestrelu (Cerazette)

System antykoncepcyjny Norplant - 6 kapsułek podskórnych na 5 lat

Mechanizm działania:
Najważniejszy mechanizm to hamowanie owulacji. Zostaje wyeliminowany wzrost stężenia gonadotropin w środkowej fazie cyklu (brak tzw. piku LH).
wstecz

Ankieta

Ile planujesz mieć dzieci?

nie planujemy, ile Bozia da :)
jedno
dwójkę
trójkę
więcej niż trójkę
nie będziemy mieć dzieci