Dzisiaj jest Sobota 16-02-2019
Ustalanie ojcostwa
Dochodzenie spornego ojcostwa to rzecz dość trudna. Jednak w zależności od metody badania możliwe jest wykluczenie ojcostwa mężczyzny niesłusznie pozwanego lub potwierdzenie z prawdopodobieństwem bliskim 100% ojcostwa.

Metody badań

Pierwsza z metod polega na analizie cech, obecnych u matki, płodu i domniemanego ojca, których sposób dziedziczenia jest znany. Metoda ta pozwala wykluczyć ojcostwo, nie można jednak w ten sposób potwierdzić ojcostwa. Np. taką cechą, której dziedziczenie jest dokładnie poznane jest grupa krwi w układzie ABO. I tak np. jeśli dziecko ma grupę krwi A, a matka ma grupę krwi B, ojciec musi mieć grupę krwi Alub AB. Jeśli badany mężczyzna ma inną grupę krwi wyklucza to jego ojcostwo w powyższym przypadku. Analizuje się również inne cechy, takie jak: antygeny innych układów grupowych krwi, niektóre białka surowicy krwi, niektóre enzymy, antygeny układu zgodności tkankowej. Im więcej cech się zanalizuje tym większe prawdopodobieństwo wykluczenia ojcostwa.

Drugą metodą badań stosowaną w celu ustalenia ojcostwa jest analiza DNA dziecka, matki i domniemanego ojca. Metoda ta potwierdza lub wyklucza ojcostwo z niemal 100% pewnością. Połowa materiału genetycznego (DNA) dziecka pochodzi od ojca, połowa od matki. Każdy człowiek (z wyjątkiem bliźniąt jednojajowych) posiada swój własny niepowtarzalny materiał genetyczny, ale jest on zawsze sumą genów otrzymanych od matki i od ojca. Dziecko nie może mieć fragmentu DNA nieobecnego ani u matki, ani u ojca. Analizując DNA dziecka, matki i domniemanego ojca można stuprocentowo wykluczyć ojcostwo mężczyzny i praktycznie można je również potwierdzić. "Źródłem" DNA do badania może być każda jądrowa komórka organizmu. Najczęściej DNA izoluje się z komórek krwi.

Wskazania do wykonania badania:

ˇ dochodzenie spornego ojcostwa;

ˇ badanie pokrewieństwa.

Aby badanie było wiarygodne żadna z osób podlegających badaniu (matka, dziecko, ojciec) nie może mieć przetaczanej krwi w okresie do 3 miesięcy przed badaniem, a dziecko powinno mieć ukończone 6 miesięcy.
wstecz

Ankieta

Czym pojedziesz do ślubu?

dorożka
automobil z początku XX wieku
auto z lat 60-tych, 70-tych
limuzyna
najnowszy model popularnej marki