Dzisiaj jest Sobota 16-02-2019
Planowanie rodziny – świadome rodzicielstwo
Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3". Zapraszamy do zapoznania się z opinią ginekologa Dr n. med. Grzegorza Południewskiego z Towarzystwa Rozwoju Rodziny.
 
Największą rewolucję w antykoncepcji przyniósł wiek XX. Trudno w to uwierzyć, ale dopiero od 50 lat mamy do dyspozycji metody zapobiegania ciąży, które są pewne i bezpieczne. Ich pojawienie się zmieniło bardzo wiele w życiu społecznym i urealniło równouprawnienie kobiet, uczyniło kobiety wolnymi od ciągłej wizji kołyski i uniezależniło od męża.
Pomimo  postępu w medycynie nadal to właśnie ona jest najskuteczniejszym, najlepiej tolerowanym i odwracalnym sposobem unikania ciąży. Dominują trzy strategie rozwoju tego rodzaju leków: zmniejszanie dawek hormonów zawartych w pigułce, zmiana składnika o działaniu progestagennym i  opracowanie innej - niż doustna - drogi podania hormonów. 
Na świecie dostępne są pigułki z różną zawartością hormonów, a dawki ich są zmienne w zależności od rodzaju substancji hormonalnie czynnej. Preparaty z niską zawartością hormonów są lepiej tolerowane przez kobiety o mniejszej masie ciała.

Stosuje się kilka rodzajów substancji hormonalnie czynnych, dzięki czemu stosowanie pigułek antykoncepcyjnych przynosi często dodatkowe efekty działania hormonalnego np. zmniejszenie zmian skórnych, ograniczenie zatrzymania wody w organizmie, zmniejszenie ognisk endometriozy i znaczne ograniczenie krwawień miesiączkowych.

Wciąż pojawiają się nowe propozycje sposobów podawania hormonów do organizmu, które minimalizują ich stężenie w organizmie. Alternatywną drogą podania preparatów hormonalnych w odniesieniu do pigułki  jest iniekcja lub implant podskórny oraz wchłanianie przez skórę lub śluzówki.

Nowoczesna antykoncepcja hormonalna jest coraz bardziej wygodna i przyjazna kobiecie, co umożliwia stosowanie tego rodzaju metody niemal u wszystkich kobiet. Nie zapominajmy jednak, że głównym czynnikiem pozwalającym realizować świadome rodzicielstwo jest wiedza!!! Bez informacji na temat antykoncepcji i bez swobodnego dostępu do niej, nikt nie zrealizuje skutecznie swoich planów, szczególnie w tak delikatnej materii jaką jest sfera intymna.

wstecz

Ankieta

Ile planujesz mieć dzieci?

nie planujemy, ile Bozia da :)
jedno
dwójkę
trójkę
więcej niż trójkę
nie będziemy mieć dzieci