Dzisiaj jest Sobota 16-02-2019
Bezpieczna ochrona brodawek sutkowych
W ciele kobiety w okresie ciąży, pod wpływem hormonów, zachodzi prawdziwa rewolucja. Zmieniają się jego kształty, wrażliwość na bodźce oraz upodobania. Organizm przygotowuje się do ochrony płodu i zapewnienia mu odpowiedniego środowiska do prawidłowego rozwoju. Jedną z istotniejszych jego funkcji jest odżywianie dziecka, zarówno w brzuchu mamy, jak i po narodzeniu. Najważniejszą rolę w produkcji mleka kobiety odgrywają: gruczoł piersiowy (pełniący funkcję butelki) i brodawki sutkowe (swoisty smoczek). Z tego powodu ważne jest, by pielęgnować je we właściwy sposób.


Obecnie kładzie się nacisk na karmienie piersią. W dostępnych źródłach informacji dużo uwagi poświęca się również ogólnie pielęgnacji piersi. Tajemnica odpowiedniego karmienia dziecka tkwi natomiast w brodawkach sutkowych. Mamma (czyli sutek) to narząd znajdujący się w zwieńczeniu piersi. Poniżej jego środka znajduje się właśnie cylindryczna lub stożkowata brodawka, która nadaje mu kształt. Brodawka charakteryzuje się znacznie ciemniejszym pigmentem niż piersi. Na jej wierzchołku znajdują się 12-15 ujść kanałów mlecznych, którymi mleko pod wpływem ssania dziecka wydostaje się na zewnątrz. Przed rozpoczęciem karmienia niemowlaka ważne jest, by odpowiednio się przygotować.

Brodawki sutkowe pełnią istotną funkcję w karmieniu dziecka. Ich specyficzna budowa sprawia, iż są wrażliwe i delikatne, dlatego wymagają specjalnej pielęgnacji, zarówno w okresie ciąży, jak i karmienia.
 
Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad jak mamy mogą bezpiecznie chronić brodawki sutkowe:

- Natłuszczaj i masuj piersi. Dzięki temu zachowają one swoją jędrność i zmniejszy się ryzyko powstania rozstępów. Pamiętaj jednak, iż w ciąży nie wolno masować brodawek sutkowych. W czasie ich stymulacji wydziela się bowiem oksytocyna. Może ona wywołać skurcze macicy i doprowadzić do przedwczesnego porodu.
- Natłuszczaj i chroń brodawki sutkowe jeszcze przed porodem, używając odpowiednich kosmetyków. Przykładem takiego preparatu jest maść Maltan, stworzona na bazie roztworu glukozy. Jej działanie hamuje rozwój bakterii na skórze, natłuszcza i zapobiega pękaniu brodawek sutkowych. Dodatkowo ułatwia dziecku ssanie mleka. Nie powoduje reakcji alergicznych.
- Przemywaj brodawki czystą wodą. Ograniczy to znacznie możliwość wystąpienia podrażnień, przesuszania skóry oraz alergii.
- Smaruj od czasu do czasu brodawki własnym pokarmem. Mleko matki zawiera wiele cennych składników, które m.in. działają bakteriobójczo.
- Odciągaj nadmiar pokarmu. Zapobiega to wystąpieniu zapalania piersi oraz gruczołów piersiowych.

Maltan to maść ochronna i pielęgnacyjna do brodawek sutkowych dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia. Jej zastosowanie wyraźnie poprawia elastyczność skóry, chroniąc piersi przed uszkodzeniami mechanicznymi podczas karmienia oraz ułatwiając dziecku ssanie mleka matki. Maltan zalecany jest również w profilaktyce zapalenia gruczołów piersiowych. Preparat należy stosować już na dwa miesiące przed porodem, gdy piersi przygotowują do laktacji.
Głównym składnikiem Maltanu jest glukoza, która w zależności od stężenia wykazuje działanie hamujące na rozwój bakterii. Pozostałe składniki maści to: wazelina biała, zabezpieczająca skórę przed wpływem czynników fizycznych oraz parafina - działająca natłuszczająco oraz zmiękczająco. Maltan zapobiega stanom zapalnym piersi. Maść nie powoduje reakcji alergicznych ani drażniących.
Producentem maści jest Masters Sp. z o.o., a wyłącznym dystrybutorem - firma Miralex Sp. z o.o.
wstecz

Ankieta

Jakie dodatkowe atrakcje planujesz na swoim weselu?

sztuczne ognie
kasyno
fakir z wężami
pokazy taneczne
kabaret
inne
nie będzie dodatkowych atrakcji