Dzisiaj jest Środa 20-02-2019
LATO Z GSK 2008 - Przez zabawę do zdrowia
Wybuch „wulkanu” obrazującego emocje, rzeźby z marchewek, trasa najeżona przeszkodami, teatr cieni… - to tylko przykłady tego, co doświadczą dzieci biorące udział w czwartej już edycji wakacyjnych zajęć Lato z GSK w poznańskim Centrum Nauko – Społecznym GlaxoSmithKline (GSK). Podopieczni z lokalnych Świetlic Środowiskowych i Socjoterapeutycznych dowiedzą się jak radzić sobie z emocjami, zdrowo się odżywiać, bezpiecznie dotrzeć do szkoły czy nawiązywać odpowiednie relacje z rówieśnikami.

W warsztatach wezmą udział dwudziestoosobowe grupy dzieci z pięciu różnych świetlic socjoterapeutycznych. Celem zajęć jest edukacja zdrowotna i wyrównanie szans dzieci wykluczonych, marginalizowanych.
Poprzez zajęcia warsztatowo – artystyczne chcemy ukazać dzieciom wartości zdrowia jako potencjału, którym dysponują i który winni szanować. Ważne, by dzieci kształtowały w sobie poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie i bezpieczeństwo oraz potrafiły swoją postawą dawać przykład innym. Umiejętność panowania nad swoimi emocjami oraz radzenie sobie w trudnych sytuacjach i łatwość komunikowania się ma pomóc dzieciom w drodze do odpowiedzialnego życia w społeczeństwie – mówi Anna Wojciechowska, organizator warsztatów.

Warsztaty zostały podzielone na 4 bloki tematyczne.
„Spiesz się bezpiecznie” – za pomocą ogromnej gry planszowej, dzieci będą musiały szybko, ale przede wszystkim bezpiecznie przebyć drogę pełną przeszkód komunikacyjnych. W drugiej części tych warsztatów uczestnicy stworzą prawdziwy teatr cieni. Zajęcia będą prowadzić Sylwia i Marek Cyris z Polskiego Teatru Animacji.
„Ze zdrowiem za Pan Brat” – poprzez wspólną zabawę i tworzenie najbardziej wartościowych posiłków, dzieci poznają zasady zdrowego odżywiania oraz dowiedzą się jak jedzenie wpływa na funkcjonowanie ich organizmów. Zajęcia poprowadzą Hanna Gawrońska i Agata Igiel z Centrum Sztuki Dziecka.
„Poznaj Świat swoich emocji” - ciekawe eksperymenty chemiczne, malowanie i słuchanie muzyki oraz taniec na kilka godzin przeniosą dzieci w świat emocji. Rozwijanie umiejętność trafnego nazywania oraz adekwatnego wyrażania myśli i uczuć ma na celu uwrażliwienie dzieci na własne potrzeby oraz potrzeby drugiego człowieka, a tym samym rozwój kompetencji niezbędnych w radzeniu sobie z sytuacjami trudnymi. Zajęcia poprowadzi Psycholog Dominika Chromik.
„Jestem sobą i rozumiem innych” - relacje z rówieśnikami to dla dzieci codzienność. Dlatego ważne, by znały zasady skutecznego komunikowania się i potrafiły prawidłowo odbierać przekaz innych. Ważne, by wiedziały, że w relacjach międzyludzkich najważniejsza jest obopólna pomoc. W sytuacjach, kiedy nie mają na coś ochoty lub są namawiane do złego, żeby nie bały się odmawiać. Jeśli natomiast widzą, że kolega robi coś godnego potępienia, żeby potrafiły skrytykować zachowanie, nie obrażając przy tym osoby – mówi prowadząca zajęcia Psycholog Andżelika Korczak.
Na tych zajęciach dzieci nauczą się również jak się relaksować oraz dowiedzą się jak łagodzić objawy stresu i rozwiązywać różne sytuacje konfliktowe. Zajęcia będą urozmaicone scenkami odgrywanymi w grupach, wspólnymi eksperymentami i pracami plastycznymi.

Lato z GSK to jedno z szeregu działań Centrum Naukowo – Społecznego GSK. Bezpłatne programy edukacyjne prowadzone w Centrum są poświęcane różnorodnym tematom prozdrowotnym - od zajęć dla dzieci przez warsztaty pamięci dla seniorów po warsztaty z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej dla wszystkich zainteresowanych. Centrum w Poznaniu zostało utworzone z inicjatywy firmy GlaxoSmithKline w 2004 roku, drugie takie Centrum działa w Krakowie. Obok edukacji społecznej prowadzą one również specjalistyczne szkolenia dla lekarzy i personelu medycznego.

Więcej informacji:

Anna Wojciechowska
Tel. (061) 860 10 85
Kom. 504 110 453

INFORMACJA UZUPEŁNIAJĄCA
Tabela z rozkładem zajęć Lata z GSK, na które serdecznie zapraszamy. Jeśli chcielibyście Państwo zobaczyć jak odbywają się zajęcia, uprzejmie proszę o wcześniejszy kontakt pod numerem telefonu: 504 110 453.
Zajęcia odbywają się w godzinach 9:00 – 12:00

Szczegółowy kalendarz spotkań
30.06 ŚWIETLICA: MARIANKI, TEMAT SPOTKANIA: JESTEM SOBĄ I ROZUMIEM INNYCH
01.07 ŚWIETLICA: TULIPANKI, TEMAT SPOTKANIA: JESTEM SOBĄ I ROZUMIEM INNYCH
02.07 ŚWIETLICA:  PŁOMYCZEK, TEMAT SPOTKANIA: SPIESZ SIĘ BEZPIECZNIE!
03.07 ŚWIETLICA: TULIPANKI, TEMAT SPOTKANIA: SPIESZ SIĘ BEZPIECZNIE!
08.07 ŚWIETLICA: PŁOMYCZEK, TEMAT SPOTKANIA: JESTEM SOBĄ I ROZUMIEM INNYCH
14.07 ŚWIETLICA: PŁOMYCZEK, TEMAT SPOTKANIA: ZE ZDROWIEM ZA PAN BRAT
15.07 ŚWIETLICA: TĘCZA, TEMAT SPOTKANIA: JESTEM SOBĄ I ROZUMIEM INNYCH
17.07 ŚWIETLICA: TULIPANKI, TEMAT SPOTKANIA: ZE ZDROWIEM ZA PAN BRAT
24.07 ŚWIETLICA: MARIANKI, TEMAT SPOTKANIA: ZE ZDROWIEM ZA PAN BRAT
28.07 ŚWIETLICA: TĘCZA, TEMAT SPOTKANIA: ZE ZDROWIEM ZA PAN BRAT
29.07 ŚWIETLICA: TULIPANKI, TEMAT SPOTKANIA: POZNAJ ŚWIAT SWOICH EMOCJI
30.07 ŚWIETLICA: TĘCZA, TEMAT SPOTKANIA: SPIESZ SIĘ BEZPIECZNIE!
31.07 ŚWIETLICA: MARIANKI, TEMAT SPOTKANIA: SPIESZ SIĘ BEZPIECZNIE!
04.08 ŚWIETLICA: TĘCZA, TEMAT SPOTKANIA: POZNAJ ŚWIAT SWOICH EMOCJI
07.08 ŚWIETLICA: MARIANKI, TEMAT SPOTKANIA: POZNAJ ŚWIAT SWOICH EMOCJI
11.08 ŚWIETLICA: MARYI KRÓLOWEJ, TEMAT SPOTKANIA: POZNAJ ŚWIAT SWOICH EMOCJI
wstecz

Ankieta

Gdzie pojedziesz w podróż poślubną?

w polskie góry
nad polskie morze
na wieś
za granicę
nigdzie :(