Dzisiaj jest Niedziela 24-06-2018
Masaż metodą Shantala
Wielu z nas masaż kojarzy się z różnego rodzaju dolegliwościami i chorobami. Częstokroć jest top metoda leczenia upośledzeń psychoruchowych. Należy jednak wspomnieć, iż masaż można również stosować do wzmocnienia więzi pomiędzy dzieckiem a jego opiekunem, jednocześnie poprawiając jego kondycję fizyczną i rozwój.


Jednym z masaży, który obok walorów zdrowotnych ubogaca nasze kontakty z pociechą jest masaż Shantala. Jest to stara indyjska sztuka masowania niemowląt, która trafiła do Europy w 1976 roku za sprawą francuskiego pisarz, położnika i podróżnika Fredericka Leboyer'a. Autor książki przemierzając obskurne i brudne uliczki Kalkuty zauważył siedzącą na ziemi, sparaliżowaną od pasa w dół kobietę, która na swoich kolanach trzymała i masowała niemowlę. Bijące z tej sceny ciepło natchnęło go do napisania książki.

Masaż metodą Shantala jest dość prosty i łatwy do nauczenia przez każdą mamę i każdego tatę. Masaż ten może być profilaktycznie stosowany u zdrowych dzieci. Podczas masażu stymulowane i pobudzane do lepszego funkcjonowania są prawie wszystkie układy i organy organizmu dziecka. Masować możemy główkę, rączki, nóżki, brzuszek czy plecki. Masaż ten wzmacnia układ odpornościowy dziecka, pobudza krążenie i dotlenia, poprawia trawienie i ułatwia oddawanie gazów, jak również relaksuje.

Masaż Shantala w naturalny sposób pozwala dziecku zaakceptować swoją cielesność. Sprzyja nawiązywaniu poprawnych relacji dziecka z rodzicami czy opiekunami. Zaspokaja naturalną potrzebę bliskości i ciepła. Stymuluje do prawidłowego rozwoju. Masowanie dziecka można rozpocząć już od pierwszego miesiąca życia.

wstecz

Ankieta

Ile czasu powinny trwać zaręczyny?

jeden miesiąc
trzy miesiące
pół roku
rok
dłużej niż rok
nie ma reguły, mogą trwać ile chcą :)