Dzisiaj jest Niedziela 24-06-2018
Śpij, śnij i rośnij
Metabolizm dziecka zmienia swój rytm podczas snu. Jednym z objawów świadczących o prawidłowym żywieniu i zaspokojeniu wszystkich potrzeb dziecka jest spokojny sen. Odgrywa on bardzo ważną rolę we wszystkich etapach życia dziecka, ale szczególnie ważny jest w okresie intensywnego rozwoju, czyli w okresie niemowlęcym.....

Dr hab. n. med. Elżbieta Pac-Kożuchowska

Klinika Patologii Noworodków, Niemowląt i Kardiologii,
Uniwersytet Medyczny w Lublinie,

Oddział Patologii Niemowląt,
Dziecięcy Szpital Kliniczny w Lublinie


... Spokojny sen regeneruje siły i równoważy aktywność układu nerwowego, a więc pozwala odpocząć zarówno ciału, jak i umysłowi. Im większa aktywność dziecka w ciągu dnia, tym większe jest zapotrzebowanie na regenerację. W czasie snu dziecko przeżywa wszystkie zdarzenia oraz uczy się i zapamiętuje umiejętności nabyte w trakcie zabawy.

W pierwszym miesiącu życia niemowlę śpi od 16 do 22 godzin na dobę – zasypia 7 i więcej razy i zazwyczaj przesypia bez przerwy nie więcej niż 3-4 godziny. Nieco krócej śpi
w kolejnych 3 miesiącach życia – w dzień od 6 do 9 godzin, w nocy 5 do 9 godzin. Cztero-, pięciomiesięczne dziecko sypia 4-5 razy w ciągu dnia, po 30 minut do dwóch godzin. W drugim półroczu życia większość dzieci potrzebuje już tylko dwóch drzemek w ciągu dnia po ok. 1,5-2 godziny. Dzieci w wieku 13-36 miesięcy śpią zazwyczaj jeden lub dwa razy w ciągu dnia – taka drzemka trwa od 20 minut do 3 godzin, natomiast w nocy śpią przez
10-12 godzin.

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych rozróżnia się dwie fazy snu – SEM (ang. Slow Eye Movements) – sen o wolnych ruchach oczu i REM (Rapid Eye Movements), sen o licznych, szybkich i seryjnych ruchach oczu. Faza SEM dzieli się na:
•    SEM-1 – stan przejściowy między czuwaniem i snem,
•    SEM-2 – pełny sen oraz
•    SEM-3 i SEM-4 –głęboki sen.

U niemowlęcia nie można wyróżnić jeszcze stadiów snu SEM, za to u starszych dzieci znaczną część początkowych godzin snu wypełniają stadia SEM-3 i SEM-4. Jeśli chodzi o fazę REM to wypełnia ona około 40 proc. snu noworodkowi urodzonemu o czasie, a sen u niemowląt składa się naprzemiennie z faz SEM i REM, powtarzających się w cyklu krótszym niż u dorosłych. Dopiero w drugim roku życia zaznacza się dobowa rytmika dziennego skupienia aktywności w czuwaniu, a snu w nocy. Natomiast we śnie dzieci aż do końca okresu pokwitania występuje obfitość stadiów SEM-3 i SEM-4.
 
Podczas snu procesy metaboliczne ulegają zwolnieniu nawet o około 33 proc., obniża się ciśnienie krwi, zwalnia się akcja serca oraz częstość oddechów. Spada również temperatura ciała – o około 1oC w piątej godzinie snu nocnego, i zmniejsza się zużycie tlenu. Sen wyzwala zwiększone wydzielanie hormonów, które powodują procesy anaboliczne, czyli budulcowe. W czasie snu podnosi się również poziom wydzielania hormonu wzrostu, a układ nerwowy dziecka rozwija się intensywnie i dojrzewa. Dlatego tak ważne jest wyeliminowanie wszystkich czynników, które mogą zakłócić dziecku spokojny sen.

Powodem niespokojnego snu oraz częstego budzenia się dziecka w nocy może być między innymi uczucie głodu. Dziecko śpi niespokojnie także wtedy, gdy nie są zaspokojone jego wszystkie potrzeby biologiczne. Gdy dziecko jest karmione piersią może być w nocy dokarmiane na życzenie, natomiast niemowlęta karmione sztucznie, które są w nocy niespokojne i głodne, powinny być karmione przed snem mlekiem modyfikowanym, które dzięki odpowiednio dobranemu składowi węglowodanów zwiększa poczucie sytości i pomaga dziecku dłużej czuć się najedzonym. Stosowanie takiego mleka jako ostatniego posiłku przed snem zapewnia dziecku spokojny, zdrowy sen.

Należy pamiętać, że prawidłowe żywienie niemowlęcia, zgodne z obowiązującymi schematami żywienia, zaspokaja uczucie głodu i wszystkie potrzeby warunkujące zdrowy
i prawidłowy rozwój psychosomatyczny, zapobiega niedoborom makro- i mikroskładników,
a także jest elementem profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Dieta, szczególnie w pierwszym roku życia, może programować metabolizm poprzez oddziaływanie na aktywność enzymów, układ endokrynologiczny i immunologiczny. W celu zagwarantowania prawidłowego rozwoju niemowlęcia ustalono zalecenia dziennego spożycia podstawowych składników pokarmowych, a znajomość zapotrzebowania energetycznego dziecka pozwala uniknąć zarówno stanów niedożywienia, jak i przekarmienia. Wykładnikiem prawidłowego odżywiania dziecka jest jego spokój, świadczący o zaspokojeniu głodu oraz prawidłowe przyrosty masy ciała.

Jednocześnie spokojne, prawidłowo rozwijające się niemowlę jest wielką radością dla rodziców i utwierdza ich w przekonaniu, że zapewniają mu odpowiednie warunki dostosowane do jego potrzeb.
wstecz

Ankieta

Ile czasu powinny trwać zaręczyny?

jeden miesiąc
trzy miesiące
pół roku
rok
dłużej niż rok
nie ma reguły, mogą trwać ile chcą :)