Dzisiaj jest Wtorek 21-05-2019
Strach przed szkołą
Niektóre dzieci na pierwszy dzwonek i nowe znajomości czekają z radością. Ale co robić, gdy pociecha na samą myśl o szkole przeżywa stres? Zakładamy, że każdy siedmiolatek jest zdolny do pełnienia roli ucznia. Że sprosta wymaganiom stawianym przez szkołę, że będzie potrafił zadbać o zaspokajanie własnych potrzeb.
Ale nie zawsze tak jest. Nie wszystkie dzieci w równym czasie przystosowują się do zmian. Wiele zależy od środowiska, w którym malec jest wychowywany, od płci (zdaniem naukowców dziewczynki łatwiej przystosowują się do szkoły), ale też samych rodziców. Jak zatem pomóc dziecku stać się radosnym uczniem?

Skąd się biorą lęki przed szkołą?

Istnieje grupa dzieci, które mają nieco mniejsze niż rówieśnicy zdolności adaptacyjne. Przez to niechętnie chodzą do szkoły, czują się w niej źle. Ich stres spowodowany jest odzieleniem od mamy, strachem przed ośmieszeniem w grupie rówieśniczej i obawą przed niespełnieniem wymagań nauczycieli. Takie zachowanie dziecka jest normalne, zwłaszcza gdy nie chodziło ono do przedszkola albo od wczesnego dzieciństwa miało ograniczony kontakt z rówieśnikami. Powodem takich lęków może być też nadopiekuńczość rodziców albo stawianie zbyt dużych oczekiwań wobec pociechy. Są także dzieci, które mają po prostu słabą odporność na stres ze względu na specyfikę układu nerwowego, albo takie, a nie inne cechy osobowości. Pamiętajmy, że niektóre dzieci (szczególnie nieśmiałe) nie potrafią mówić o swoich lękach. Ale fizjologicznych objawów takich jak: ból brzucha, biegunka, trudności z zasypianiem, apatia -nie da się ukryć. Wszystkie one mogą świadczyć o problemach emocjonalnych. Dziecko nie radzi sobie z nauką, z własnymi przeżyciami, albo z jednym i drugim. Wówczas potrzebna jest twoja pomoc...
źródło: naj.kobieta.pl
wstecz

Ankieta

Gdzie zorganizujesz swoje wesele?

w restauracji
w hotelu
w dworku
na zamku
w gospodzie
u rodziny