Dzisiaj jest Niedziela 09-08-2020
Ciąża i poród
Przebieg ciąży. Zagrożenia. Wszystko na co należy zwrócić uwagę. Choroby dziedziczne. Porady jak przygotować się do tej bardzo odpowiedzialnej roli - roli rodzica.
W okresie ciąży a szczególnie tuż przed narodzinami zastanawiamy się z czego powinna się składać tzw. wyprawka naszego nowego bobaska.
Jedną z nieodłącznych atrakcji wakacyjnych podróży jest zagraniczna, orientalna kuchnia. Tatar, sushi, paella, mule czy kraby - hotelowe restauracje kuszą szerokim wachlarzem specjałów. Jednak przyszłe mamy powinny po te przysmaki sięgać ostrożnie, bo ich noszone pod sercem maleństwa są szczególnie wrażliwe. - To wcale nie znaczy, że kobiety w ciąży muszą rezygnować z letniej turystyki kulinarnej! - przekonuje Agnieszka Piskała, Specjalista ds. Żywienia firmy Nestlé S.A. - Powinny jednak uważniej przypatrywać się temu, co egzotyczni kucharze kładą im na talerzach. Zdrowy rozsądek i dociekliwość są tu najlepszą tarczą obrony przed Faraonową Zemstą.
Do niedawna test DNA w kierunku ustalenia ojcostwa można było wykonać dopiero po przyjściu dziecka na świat. Rozwój możliwości biotechnologicznych spowodował, iż badanie takie wykonać można jeszcze w czasie ciąży.
Dla przyszłych mam niecierpliwie oczekujących przyjścia na świat swojego maleństwa firma Kimberly-Clark, producent pieluszek Huggies®, przygotowała Huggies® Newborn Starter Pack – specjalny zestaw zawierający ulepszone pieluszki Huggies® Newborn w rozmiarze 1, chusteczki nawilżane Huggies® Pure oraz malutkie skarpetki.
Ciąża i czas macierzyństwa to okres wielu zmian dla kobiecego ciała. Szczególnie tym w okresie ważna jest świadomość własnego ciała i wiedza na temat jego funkcjonowania. Dzięki temu można wspomóc regenerację organizmu oraz przeciwdziałać ich negatywnym skutkom i/lub je hamować.
Producent pieluszek marki Huggies® przygotował dla rodziców oczekujących na dziecko pierwszą w Polsce Internetową Szkołę Rodzenia, dostępną w serwisie www.pieluszki.pl
W ciele kobiety w okresie ciąży, pod wpływem hormonów, zachodzi prawdziwa rewolucja. Zmieniają się jego kształty, wrażliwość na bodźce oraz upodobania. Organizm przygotowuje się do ochrony płodu i zapewnienia mu odpowiedniego środowiska do prawidłowego rozwoju. Jedną z istotniejszych jego funkcji jest odżywianie dziecka, zarówno w brzuchu mamy, jak i po narodzeniu. Najważniejszą rolę w produkcji mleka kobiety odgrywają: gruczoł piersiowy (pełniący funkcję butelki) i brodawki sutkowe (swoisty smoczek). Z tego powodu ważne jest, by pielęgnować je we właściwy sposób.
Nadeszło upragnione, ukochane i wyczekiwane przez wszystkich lato. Nastała piękna aura sprzyjająca krótkim wyjazdom i długim urlopom. To czas błogiego lenistwa dla wszystkich, ale musimy pamiętać, że dla przyszłych mam, lato to trudny okres ciąży. Warto więc, aby w ten letni czas kobiety w ciąży czuły się komfortowo, pięknie i wygodnie.
Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3" nabiera tempa. Tym razem przedstawiamy wypowiedź Pani Małgorzaty Ohme z Wyższej Szkoły Psychologii Społecznej.
Kampania na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa "Kiedy 1+1=3". Zapraszamy do zapoznania się z opinią ginekologa Dr n. med. Grzegorza Południewskiego z Towarzystwa Rozwoju Rodziny.
W najbliższą niedzielę (8 czerwca) na wrocławskiej Pergoli w ramach Kampanii na Rzecz Świadomego Rodzicielstwa „Kiedy 1+1=3” odbędzie się akcja edukacyjna. Będzie to już trzecia akcja w trakcie Miesiąca Świadomego Rodzicielstwa. Kampania jest odpowiedzią na potrzeby społeczne - według badania CBOS przeprowadzonego w ramach kampanii, aż 51% młodych Polaków uważa, że edukacja nt. życia seksualnego i środków antykoncepcyjnych, którą młodzież otrzymuje w szkole jest niedostateczna.
Macierzyństwo jest wielkim wyzwaniem w dzisiejszym świecie. Co piąta pracująca kobieta (20%) odkłada urodzenie dziecka w obawie przed utratą pracy, a co czwarta pracująca matka (25%) obawia się, że zostanie zwolniona w związku z ciążą. Mimo to wiele matek twierdzi, że macierzyństwo to najpiękniejszy okres w życiu każdej kobiety, a rodzicielstwo traktują jako zaszczyt.
Ruszyła nowa kampania Fundacji Rodzić po Ludzku przeciwko rutynowemu nacinaniu krocza pod hasłem "Nie daj się naciąć!". Rutynowe nacięcie krocza to niepotrzebne cierpienie wielu tysięcy kobiet. Jeśli przyjąć, że uzasadnione nacięcie występuje tylko w 20% przypadków (zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia), to w Polsce niepotrzebnie okaleczanych jest ok. 160 tys. kobiet rocznie.
Przyjście dziecka na świat jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej rodziny. Jednak pojawienie się jednocześnie np. całej czwórki rozkosznych malców oznacza nie tylko ogromną radość lecz również „poczwórne” wydatki. Dla świeżo upieczonych  rodziców nowa rola w jakiej się znajdują przepełniona jest nie tylko troską o bezpieczeństwo niemowląt, lecz również niepokojem, czy poradzą sobie finansowo.
Pochwa kobiety w wieku rozrodczym to wyśmienite miejsce do bytowania wielu mikroorganizmów. Flora bakteryjna kobiecego organizmu składa się z pałeczek kwasu mlekowego oraz wielu innych bakterii powszechnie uznawanych za groźne i chorobotwórcze. Zaliczyć do nich można między innymi: gronkowca złocistego, paciorkowce, itp.
Ruszyła akcja promująca abstynencję wśród kobiet oczekujących dziecka - przypomina "Dziennik".
Zgodnie z opublikowanymi przez Archives of Disease in Childhood informacjami możemy stwierdzić, iż problemy zdrowotne dzieci z niską masą urodzeniową nie kończą się po okresie noworodkowym.
Dochodzenie spornego ojcostwa to rzecz dość trudna. Jednak w zależności od metody badania możliwe jest wykluczenie ojcostwa mężczyzny niesłusznie pozwanego lub potwierdzenie z prawdopodobieństwem bliskim 100% ojcostwa.
Zahamowanie laktacji poporodowej. Jest oczywiste, że klinicyści powinni stale zachęcać do karmienia piersią, gdyż zachorowalność na choroby przewodu pokarmowego, układu oddechowego jak również ogólna zachorowalność i umieralność dzieci karmionych piersią jest znacznie niższa, niż u karmionych mieszankami sztucznymi.
Poród czyli inaczej czynność porodowa to nic innego jak skurcze macicy, które występują w krótkich regularnych odstępach czasu z narastającym natężeniem, doprowadzając do rozwierania szyjki macicy w celu wydalenia dziecka.
Od metody antykoncepcji wymaga się wysokiego stopnia skuteczności, możliwości przyjęcia przez oboje partnerów, braku działań ubocznych, odwracalności i taniości.
Wrażliwość płodu na działanie leków przyjmowanych przez matkę zmienia się zależnie od zaawansowania ciąży. Jest oczywiste, że nigdy nie będziemy dysponować pełnymi danymi pochodzącymi z badań wśród ludzi, nie możnabowiem przeprowadzić takich badań w warunkach kontrolowanych, jednak pewnych informacji pomocniczych mogą dostarczyć badania na zwierzętach.
Przebieg Ciąży ze względów praktycznych został podzielony na trzy etapy nazwane w położnictwie trymestrami ciąży. Poszczególne trymestry opisano zwracając uwagę wyłącznie na cechy najbardziej dla nich charakterystyczne. Należą do nich objawy ciąży, powikłania -jak krwawienia , oraz ocena płodu.

Ankieta

Czym pojedziesz do ślubu?

dorożka
automobil z początku XX wieku
auto z lat 60-tych, 70-tych
limuzyna
najnowszy model popularnej marki