Dzisiaj jest Sobota 08-08-2020
Jak wybrać salę na wesele?
Dobrze dobrana sala weselna stanowi klucz do udanego wesela. Jednak odpowiednie dopasowanie takiego lokalu jest niejednokrotnie dość trudne ze względu na to, że państwo młodzi często nie wiedzą na jakie elementy należy zwrócić uwagę. Podstawową sprawą jest ilość gości oraz to czy potrzebny będzie dla nich nocleg. To rozwiąże problem czy ma to być sala z bazą noclegową lub w pobliżu jakiegoś hotelu.

Kolejnym punktem jest wystrój. Należy zastanowić się w jakim stylu powinno być dane wesele, czyli np. czy ma to być dworek, zajazd, sala balowa w małym pałacyku czy może karczma oraz to czy sala do tańca ma być połączona z salą jadalną (polecane) czy powinny być one oddzielone. Jest to ważne zarówno dla młodej pary jak i ich gości dla których przecież też jest organizowane dane wesele i powinni się czuć na nim jak najlepiej.

Istotne lecz nie najważniejsze jest też otoczenie lokalu weselnego. Często w salach nie można palić i w związku z tym korzystnie byłoby gdyby na dziedzińcu lub w ogrodzie znajdowały się miejsca przystosowane dla osób palących.
W momencie gdy już znane są mniej więcej dane dotyczące powyższych rzeczy można przystąpić do przeglądania ofert. Zaczynamy od wykonywania sporej liczby telefonów do wybranych lokali weselnych z pytaniem czy dana sala jest wolna w określonym terminie. Jeśli tak to konieczne jest spotkanie z menagerem lub osobą odpowiedzialną za organizację ślubów w danym ośrodku. Nigdy nie należy podejmować decyzji o wyborze Sali, w której ma się odbyć wesele na podstawie zdjęć lub opowieści. Na miejscu młoda para powinna wszystko dokładnie obejrzeć, zwracając w szczególności uwagę na to czy w danym miejscu jest tylko jedna sala weselna, a jeśli jest więcej to czy w danym terminie będzie odbywało się drugie wesele lub inna uroczystość (dodatkowa ilość gości w domu weselnym może wydłużyć pracę kuchni, utrudnić korzystanie z toalet, tarasu czy ogrodu).

Należy także spytać czy dekorację można wykonać na własną rękę zatrudniając dekoratora lub florystkę niezwiązanych z lokalem czy jest możliwość korzystania tylko i wyłącznie z dekoracji danej sali. Aby sprawdzić czy dekoracja proponowana przez obsługę np. domu weselnego jest odpowiednia należy poprosić o zdjęcia z wcześniej organizowanych w tym miejscu tego typu imprez. Jeśli lokal weselny nie posiada takiej dokumentacji warto spytać o możliwość obejrzenia przygotowanej sali tuż przed kolejnym weselem.

Następnymi ważnymi pytaniami, które powinno się zadać menagerowi danego lokalu są to czy sala ma klimatyzację, ilu kelnerów będzie obsługiwało gości, czy wyodrębnione jest miejsce przeznaczone na przechowywanie alkoholu.

Prawie ostatnim lecz jednym kluczowych punktów decydujących o wyborze sali na wesele jest menu oraz możliwość wcześniejszej degustacji wszystkich wybranych potraw. Próbowanie posiłków może być wspaniałą okazją do oceny obsługi.

Podsumowaniem poszukiwań lokalu na wesele jest umowa, którą należy spisać przed uroczystością. Proponowany dokument pozwoli podsumować koszty związane z wynajmem sali, na które również składają się określone elementy. Przede wszystkim oprócz kwoty za wynajem należy często doliczyć tzw. korkowe czyli określoną sumę jeśli zdecydujemy się na zakup alkoholu poza lokalem.

W umowie będą również zawarte ceny poszczególnych dań. Często można wynegocjować upusty za dania dla dzieci (ok. 50%) oraz dla obsługi wesela, czyli np. dla fotografa, zespołu, kamerzysty (ok. 30%). Młodzi powinni zwrócić uwagę czy w ogólnej cenie są uwzględnione owoce, tort, napoje i jeśli nie to należy przemyśleć czy bardziej opłaca się zamówić je na miejscu czy dokupić je we własnym zakresie.

Zapraszamy do przejrzenia katalogu sal weselnych:


wstecz

Ankieta

Czy lubisz poranny sex?

obowiązkowo!
tak, lubię
tylko czasami
wolę pospać
nie lubię
nigdy!