Dzisiaj jest Piątek 24-05-2019
Fotograf ślubny - pomagamy wybrać najlepszego
Fotografie ślubne stanowią najważniejszą pamiątkę z jednego z najważniejszych dni w życiu. Pomagają nam utrwalić w pamięci te szczególne chwile. Dlatego tak ważne jest aby dobrze wybrać fotografa, a nie wujka czy kuzyna, który z grzeczności „pstryknie młodej parze parę fotek”.

Jeśli zależy nam na niestandardowych i wyjątkowych zdjęciach warto przede wszystkim zwrócić uwagę na to co dany fotograf ma do zaproponowania. Należy koniecznie przejrzeć jego portfolio. Jeśli serie zdjęć wyglądają podobnie, a pary za każdym razem stoją w zbliżonych pozycjach to znaczy, że ten fotograf nie ma indywidualnego podejścia do każdego klienta, korzysta z pewnego określonego szablonu i wszystkie fotografowane pary wyglądają na nich tak samo. Podczas przeglądania port folio powinno się także zwrócić uwagę na jakość odbitek. Nie zawsze jakość oznacza ilość. Często bardziej korzystne jest mieć kilka doskonałych, lecz droższych zdjęć ze ślubu i wesela niż całą serię tańszych, a marnej jakości.

W momencie gdy chcemy aby nasze zdjęcia ślubne były inne, ciekawe i przede wszystkim piękne oprócz przeglądania portfolio, podstawą jest rozmowa z danym fotografem ślubnym. Ważne jest aby poznać sposób w jaki pracuje. Czy ma uprawnienia do robienia zdjęć w kościele? Czy robi zdjęcia w plenerze i jeśli tak to w jaki sposób się to odbywa? Czy sesja ślubna w plenerze musi mieć miejsce w dniu ślubu czy może być w innym dowolnie wybranym dniu? Sesja w dniu ślubu jest męcząca i bardzo stresująca dla młodej pary. Napięcie wywołane uroczystością nie pozwala na zrobienie doskonałych zdjęć. Również sesja robiona w trakcie wesela nie jest dobrym rozwiązaniem ponieważ po kilku godzinach ani makijaż ani suknia ślubna panny młodej nie wyglądają już tak dobrze co znacząco wpływa na jakość zdjęć.

Bardzo ważną rolę w wyborze dobrego fotografa ślubnego gra cena. Często ciężko jest porównać oferty poszczególnych fotografów ze względu na oferowane pakiety usług. Dlatego też trzeba się zastanowić jakie elementy ofert będą nas interesowały. Dzięki takiemu sprecyzowaniu łatwiej będzie poprosić fotografa o wycenę.

Gotowa wycena powinna zawierać:
•    ilość godzin pracy fotografa
•    ile zdjęć dostaniemy wydrukowanych a ile na CD
•    czy na CD będą wszystkie zrobione w dniu ślubu zdjęcia
•    jakie i ile odbitek dostaniemy
•    czy dostaniemy gotowy album i ile będzie w nim zdjęć
•    jeśli zdjęcia będą robione w terenie to czy w dniu ślubu czy w innym terminie
•    ilu fotografów będzie pracowało

Im wcześniej zaczniemy szukać fotografa na ślub tym lepiej. Będziemy mieli do wyboru znacznie większą ilość atrakcyjnych ofert. Zdarza się, że rezerwacja terminów odbywa się już na rok przed samą uroczystością. Jeśli planowana data jest dość odległa warto wybrać się na targi ślubne, gdyż tam fotografowie zajmujący się uwiecznianiem na kliszy najważniejszych i najpiękniejszych momentów ceremonii zaślubin i wesela pokazują swoje najlepsze prace. To właśnie tam możemy dokonać wstępnej selekcji oraz spróbować zdecydować na czym nam najbardziej zależy.

Ostatnim elementem związanym z wybieraniem fotografa ślubnego jest umowa. Powinny być w niej zapisane wszystkie elementy współpracy takie jak dokładne miejsce, czas i termin uroczystości, momenty w uroczystości na których najbardziej nam zależy. Ale również to co my gwarantujemy fotografowi, czyli np. posiłek i nocleg.

Zapraszamy do przejrzenia katalogu fotografów ślubnych:
wstecz

Ankieta

Czy stosujesz antykoncepcję?

nie, nie stosuję żadnej
stosunek przerywany
prezerwatywa
pigułki lub plastry hormonalne
wkładka domaciczna
inne