Dzisiaj jest Sobota 08-08-2020
Co? Gdzie? Kiedy?
Przedstawiamy kalendarzyk pary ślubnej na rok przed ślubem. Zobacz o czym warto pamiętać na długi czas przed tą magiczną chwilą ślubu a o czym można decydować w ostatniej chwili.
12 - 6 miesięcy wcześniej.
 1.  Zdecydujcie czy chcecie wziąć ślub konkordatowy czy cywilny, a może oddzielnie kościelny, a oddzielnie w urzędzie stanu cywilnego.
 2. Wybierzcie miejsce, w którym złożycie sobie przysięgę miłości. Warto przyjrzeć się, jak przebiegają uroczystości ślubne w najbliższym USC czy naszej parafii. Zawsze możecie wybrać inny kościół lub salę ślubów. Jednakże zmiana kościoła wiąże się z dodatkowymi kosztami, gdyż kwota zapłacona w innej parafii jest zazwyczaj wyższa od tej, którą zapłacilibyście w macierzystej parafii.
 3. Wstępnie ustalcie przebieg ceremonii. Być może, niektóre pomysły wymagać będą sporego nakładu czasu.
 4. Ustalcie przybliżoną datę ślubu, pomyślcie o podróży poślubnej (miejsce, wizy, szczepienia), porozmawiajcie w pracy o urlopie w tym czasie.
 5. W parafii dowiedzcie się o terminach nauk przedmałżeńskich i zadecydujcie, kiedy najwygodniej wziąć w nich udział.
 6. Przygotujcie orientacyjną listę gości. Skonsultujcie ją z rodzicami, gdyż mogą oni mieć jakieś zobowiązania towarzyskie i nieładnie byłoby kogoś pominąć.
 7. Wybierzcie i potwierdźcie kandydatury świadków.
 8. Zastanówcie się, jaką kwotę zamierzacie przeznaczyć na uroczystość.
 9. Wstępnie zarezerwujcie salę balową, niekiedy trzeba to zrobić z dużym wyprzedzeniem. Jeżeli jest to restauracja, to warto jest wybrać się tam na obiad lub kolację. Być może kuchnia lub obsługa nie spełnią waszych oczekiwań.

6 miesięcy wcześniej.
 1. Zadecydujcie ostatecznie, gdzie chcecie brać ślub - w którym kościele czy USC. Koniecznie też trzeba się tam wybrać i zarezerwować termin, albo przynajmniej dowiedzieć się, na ile wcześniej trzeba to zrobić.
 2. Ustalcie, gdzie i kiedy odbędą się wieczory: kawalerski i panieński, ile osób zostanie zaproszonych.
 3. Zdecydujcie ostatecznie, gdzie urządzicie przyjęcie ślubne.
 4. Wybierzcie fotografa i firmę video (dowiedzcie się o rezerwacje) Wcześniej dobrze jest popytać znajomych o ich opinie na temat danej firmy. Album z fotografiami i kaseta z filmem to przecież najlepsze pamiątki, (no może poza wspomnieniami)!

5 miesięcy wcześniej.
 1. Zdecydujcie o wyborze strojów ślubnych - zakup, krawiec, wypożyczalnia. Pomyślcie o fasonie. Jeśli mają zostać uszyte – zarezerwujcie termin (pamiętajcie, że czeka was kilka przymiarek). Jeśli zdecydowaliście się kupić lub wypożyczyć kreacje - pan Młody ma jeszcze chwilę czasu, ale Panna Młoda powinna już zdecydować się na fason, pomyśleć o dodatkach - welon, buty, bielizna, rękawiczki. Rozejrzeć się za wypożyczalnią, z której chciałaby wypożyczyć ślubny strój, albo zapoznać się z ofertą sklepów (w niektórych możecie odsprzedać suknię po ceremonii ślubnej). Dobrze, aby w tych poszukiwaniach towarzyszyła Ci przyjaciółka, siostra, mama albo jakaś specjalistka od ślubnej mody. Wspólnie łatwiej dobrać odpowiedni krój, bo sprzedawca zawsze mówi: „W tym wygląda pani prześlicznie”. Nie bójcie się mówić, że to wam się nie podoba, przecież w tym jedynym dniu w życiu, macie być naprawdę piękne i czuć się swobodnie, a nie rozmyślać czy suknia dobrze leży.
 2. Ostatecznie określcie listę gości na wieczór kawalerski i panieński, ślub, wesele.
 3. Znacie już swoje wydatki, czas je zweryfikować. Na co wydacie mniej, a na czym nie powinniście oszczędzać (pamiętajcie, że ludzie są zawistni).
 4. Wybierzcie osoby, które pomogą wam przeżyć ostatnie przedślubne dni. Najczęściej są to rodzice, świadkowie, najbliżsi przyjaciele. Zapytajcie ich o zgodę.

4 miesiące wcześniej.
 1. Przyszedł czas na garnitur dla Pana Młodego. Jeśli zapadła decyzja, że ma być to frak lub smoking z wypożyczalni, trzeba zdecydować - z której. Warto też pomyśleć o dodatkach - jakie buty - krawat czy mucha.
 2. Zarezerwujcie urlop w pracy.
 3. Dokonajcie rezerwacji w biurze podróży.
 4. Sporządźcie listę prezentów (Pomyślcie czy nikt z rodziny lub przyjaciół nie poczuje się tym urażony). Możecie zaproponować zapoznanie się z listą, która waszym zdaniem nie jest zobowiązująca. Pamiętajcie, aby na liście znalazły się przedmioty z różnych przedziałów cenowych. Im większa rozbieżność, tym lepiej.
 5. Skompletujcie niezbędne dokumenty, zarówno na ślub jak i potrzebne w podróży poślubnej. (patrz: Porady-> Ślub kościelny, Ślub cywilny, Ślub konkordatowy).

3 miesiące wcześniej.
 1. Zamówcie zaproszenia - wybierzcie wzór i zlećcie druk. Jeśli uznacie, że potrzebne będą także wizytówki na stół weselny lub kartki z podziękowaniami, które roześlecie po uroczystości, też warto teraz o tym pomyśleć.
 2. Zadecydujcie, czym pojedziecie do ślubu Wy i Wasi goście. Dokonajcie rezerwacji.
 3. Pomyślcie o noclegach dla przyjezdnych gości.
 4. Jeśli przewidujecie intercyzę – wybierzcie się do notariusza.
 5. Kupcie obrączki. Być może zdecydujecie się na wygrawerowanie na nich inicjałów wybranka serca oraz daty ślubu.

2 miesiące wcześniej.
 1. Wyślijcie zaproszenia, tak by goście mieli czas zarezerwować czas na ten dzień i mogli potwierdzić swoją obecność.
 2. Omówić przebieg uroczystości w kościele czy USC. Dobierzcie muzykę, dekorację, ewentualnie zamówcie kwiaty, a także wybrać mistrza weselnej ceremonii. To on będzie czuwał nad toastami i atrakcjami tego przyjęcia. Jeśli wesele zaplanowano w restauracji, zwykle rolę tę pełni członek zespołu przygrywającego do tańca (często na przemian z drużbą). Radzimy szczegółowo omówić przebieg zabawy, żeby potem nie być zszokowanym jego pomysłami.
 3. Potwierdźcie termin u fotografa i w firmie video.

1 miesiąc wcześniej.
 1. Ustalcie wszystkie szczegóły przyjęcia weselnego - menu, alkohole, nakrycie, dekorację stołu.
 2. Wybierzcie i zamówcie tort weselny.
 3. Zarezerwujcie wizytę u fryzjera, make-up, manicure.
 4. Rozpocznijcie regularne wizyty u kosmetyczki, w solarium, u masażystki. Panowie również powinni wybrać fryzjera, a wizyta u kosmetyczki też może się przydać. Pamiętajcie – Wam też będą patrzeć na palce.
 5. Ustalcie osoby, które pomogą w przyjmowaniu prezentów i zajmą się ich przechowywaniem.
 6. Zamówcie kwiaty - wiązanki, stroiki do włosów, butonierki Pana Młodego, kwiaty dla druhny, a także - jeśli istnieje taka konieczność - zieleń do dekoracji stołów, kościoła, sali ślubów. Wiązankę dla Panny Młodej właściwie powinien zakupić Pan Młody. Jednak, aby uniknąć pierwszych małżeńskich nieporozumień, warto dokładnie przedyskutować ten problem, a najlepiej wspólnie wybrać się do kwiaciarni.

2 tygodnie wcześniej
 1. Sprawdźcie, kto przesłał potwierdzenia przybycia na ślub i na tej podstawie ostatecznie zweryfikujcie listę gości.
 2. Zaplanujcie sposób rozsadzenia gości przy stole i listę przekażcie organizatorowi.
 3. Dokonajcie ostatecznej przymiarki strojów ślubnych (może wasza figury uległy zmianie) - już z próbną fryzurą i makijażem. Jeśli nam się nie spodobają, będzie czas na zmianę.
 4. Skontrolujcie drobiazgi: spinki do mankietów, rajstopy, kosmetyki...

PAMIĘTAJCIE ZAWSZE MOŻECIE POPROSIĆ O POMOC RODZICÓW LUB ZNAJOMYCH.

Ankieta

Na jakie filmy lubisz chodzić do kina?

akcji
komedie
romantyczne
przygodowe
horrory
na każdy
nie chodzę do kina