Dzisiaj jest Sobota 15-08-2020
Księga Imion
Wszystkie imiona:
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Imiona męskie:
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Imiona żeńskie:
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Wpisz szukane imię:
GRZEGORZ
Imię męskie
GRZEGORZ (greckie gregorikos -czuwający, czujny, od gregoreo - czuwać) - imię męskie oznaczające człowieka czujnego, choć pierwotnie chodziło zapewne o tzw. nocne czuwania (tj. modlitwy) mnichów i imię to oznaczało człowieka gotowego do takich nocnych czuwań.  
Zdrobnienia Grzech, Grześ, Grzesio, Grzela. 
Inne języki łac. Gregorius, niem. Gregorius, Gregor, ang. Gregory, wł., hiszp. Gregorio, węg. Gergely, ros. Grigorij. 
Nazwiska
Grzechnik, Grzechociński, Grzechowiak, Grzegorczak, Grzegorczuk, Grzegorczyk, Grzegorak, Grzegorski, Gregory, Grzegory, Grzegórzek, Grzegorzewicz, Grzegorzewski, Grzelacławski, 
Przysłowia
Co wie Grześ, to i cała wieś. Groch święty Grzegorz zasiewa, soczewicę Jakub miewa. Na świętego Grzegorza idą rzeki do morza. 
Znani
Grzegorz Paweł z Brzezin (1526-1591), arianin polski, głosiciel skrajnych doktryn dogmatycznych i obyczajowo-społecznych. Grzegorz z Sambora XVI-wieczny poeta łacińskopolski. Grzegorz z Sanoka (ok. 1406-1477), arcybiskup krakowski, wybitny humanista polski. Grzegorz z Żarnowca, postyllograf kalwiński z XVI wieku. Grzegorz Fitelberg (1879-1953), dyrygent, kompozytor (symfonie, pieśni, sonaty). Grzegorz Piramowicz (1735-1801), pedagog, działacz oświatowy i pisarz. 
Imieniny 4.I. 13.II. 12.III. 24.IV. 4,9.25.V. 25.VIII. 30.IX. 16.X. 17, 28.XI. 24.XII. 
Święty ŚWIĘTY GRZEGORZ 

ŚWIĘTY GRZEGORZ Z NAZJANZU, BISKUP Św. Grzegorz urodził się w Arianzie pod Nazjanzem w Kapadocji. Studiował w Cezarei, Aleksandrii i Atenach. W roku 358 dołączył do św. Bazylego w pustelni ponckiej. W roku 372 św. Bazyli mianował go biskupem Sazymu. W roku 381 został mianowany biskupem Konstantynopola, z której to funkcji po miesiącu zrezygnował. Resztę życia spędził w klasztorze. Zmarł w 390 r. Głębokość wiedzy teologicznej i wspaniałe krasomówstwo uczyniły go jednym z największych doktorów Kościoła Wschodniego.

ŚWIĘTY GRZEGORZ VII, PAPIEŻ Hildebrand pochodził z Toskanii, gdzie urodził się ok. 1015 r. Był doradcą kilku kolejnych papieży. Papież Leon IX mianował go kardynałem. Hildebrand był współautorem reformy prawa kościelnego. W roku 1073 zosta] wybrany na Stolicę Apostolską. Dążył do uniezależnienia Kościoła od władzy cywilnej. Na synodzie w Rzymie w 1074 r jako papież Grzegorz VII wystąpił przeciwko symonii, nałożył na duchownych obowiązek celibatu. Przeciwnikiem Grzegorza był cesarz Henryk IV. Papież obłożył go klątwą, doszło do słynnego upokorzenia Henryka (Canossa).

 

Zobacz inne imiona zaczynające się na literę 'G'
Zobacz inne imiona męskie zaczynające się na literę 'G'
Zobacz inne imiona żeńskie zaczynające się na literę 'G'
UWAGA
Urzędnik w USC ma prawo odmówić zarejestrowania wybranego przez Was imienia dla dziecka gdy wybraliście:
  • więcej niż dwa imiona,
  • imię/imiona ośmieszające,
  • imię/imiona nieprzyzwoite,
  • imię nie pozwalające odróżnić płci dziecka,
  • imię w języku obcym posiadające swój odpowiednik w języku polskim
Także prawo kanoniczne Kościoła katolickiego mówi, iż: "Rodzice chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać dziecku imienia obcego duchowi katolickiemu".

Imiona dla dzieci


Imiona męskie
Imiona żeńskie, sprawdź największą bazę imion żeńskich, ich pochodzenie i znaczenie, wejdź!

Imiona żeńskie
Imiona żeńskie, sprawdź największą bazę imion żeńskich, ich pochodzenie i znaczenie, wejdź!

Ankieta

Jaki kolor sukni ślubnej wybierzesz?

biała
różowa
ecru
kolorowa
czerwona