Dzisiaj jest Sobota 15-08-2020
Księga Imion
Wszystkie imiona:
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Imiona męskie:
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Imiona żeńskie:
A B C D E F G H I J K L M N O P R S T U W Z
Wpisz szukane imię:
PAWEŁ
Imię męskie
PAWEŁ (łacińskie Paulus - dosłownie drobny, mały) – imię męskie oznaczające tego, który jest małego wzrostu, ma drobną budowę ciała. 
Forma żeńska PAULA, PAULINA 
Inne języki łac. Paulus, niem. Paulus, Paula, Pauline, wł. Paolo, Paola, fr. Paul, Paulina, hiszp. Pablo, węg. Pal, Pali, Paula 
Nazwiska
Pach, Pachecki, Pachoński, Pachowicz, Pasek, Pasenkiewicz, Pasik, Pasio, Pasionek, Pasiowski, Paska, Paszek, Paszkiewicz, Paszko, Paszkowicz, Paszkowski, Paśko, Pawelec, Pawelski, Pawełczyk, Pawełek 
Przysłowia
Czy Paweł, czy Gaweł - to jedno. Ja o Pawle, a on o Gawle. Nie będzie Pawła, to się weźmie Gawła. Kiedy Paweł się nawróci, zima na wspak się obróci.  
Znani
Paweł z Krosna (zm. ok. 1517), humanista polski, poeta polsko-łaciński, profesor Akademii Krakowskiej. Paweł Hulka-Laskowski (1881-1946), pisarz, publicysta, tłumacz. Paweł Lewinson, pseud. Paweł Stalmach (1824-1891), publicysta, działacz oświatowy i społeczny na Śląsku Cieszyńskim. Paweł z „Krakowiaków i górali" W. Bogusławskiego, Paweł z „Satyr" I. Krasickiego, Paweł Obarecki z „Siłacziki" S. Żeromskiego 
Imieniny 15,25.I. 1,5.8.II. 2,7,22.III. 28.IV. 7,26,28,29.VI. 20.VII. 16.XI. (Pawła); 26.I. 26.V. 6,22. VI. 31.VIII. 10.X. 2.XII. (Pauliny); 26.I. (Pauli). 
Święty ŚWIĘTY PAWEŁ 

ŚWIĘTY PAWEŁ, APOSTOŁ Św. Paweł urodził się w Tarsie w Cylicji w rodzinie żydowskiej. Był obywatelem rzymskim. Pobierał nauki w Jerozolimie, był wytrawnym znawcą dawnego prawa. Jako przekonany i gorliwy faryzeusz powrócił do Tarsu. Głębokość przekonań rozwinęła się w prawdziwy fanatyzm skierowany przeciwko chrześcijaństwu. Wziął udział w ukamienowaniu pierwszego męczennika, św. Szczepana. Na polecenie najwyższego kapłana wyruszył na prześladowanie chrześcijan do Damaszku. W drodze ukazał mu się Jezus. W duszy św. Pawła zaszła gwałtowna zmiana, nawrócił się na wiarę chrześcijańską i został jej apostołem. Jest patronem teologów i duszpasterzy.

ŚWIĘTY PAWEŁ Z TEB, PUSTELNIK Wszystkie wieści o nim pochodzą z jednego źródła - życiorysu napisanego przez św. Hieronima. Urodził się ok. 228 r. w Egipcie w zamożnej rodzinie. Uważany jest za pierwszego pustelnika, który uciekając przed prześladowaniami zamieszkał w skalnej grocie i spędził tam 90. Krótko przed śmiercią spotkał opata Antoniego, który później, gdy Paweł umarł w wieku 113 lat, miał go pogrzebać z pomocą dwóch lwów. Zmarł ok. 341 r. Jest patronem eremitów św. Pawła (paulinów).

ŚWIĘTY PAULIN, PATRIARCHA AKWILEI Święty Paulin urodził się ok. 726 r. w pobliżu Friuli we Włoszech. Około roku 776 został zaproszony na dwór Karola Wielkiego. W roku 787 cesarz wyznaczył go na patriarchę Akwilei. Brał udział we wszystkich wielkich synodach, sam zwołał synod we Friuli w 791 roku, aby zwalczać błędy na temat tajemnicy Wcielenia. Występował przeciwko adopcjonizmowi, który twierdził, że Chrystus jako człowiek jest tylko adoptowanym Synem Bożym. Potępiał ówczesne praktyki nawracania siłą. Był autorem wielu hymnów i wierszy. Zmarł 11 stycznia 804 roku.

ŚWIĘTY PAWEŁ MIKI, MĘCZENNIK W roku 1547, w czterdzieści pięć lat po nawróceniu na katolicyzm prawie całej Japonii przez św. Franciszka Ksawerego, św. Paweł Miki i dwudziestu pięciu jego towarzyszy zostało umęczonych za wiarę. Aby dostać się na miejsce egzekucji, w pobliżu Nagasaki, musieli odbyć długą podróż, której celem było zastraszenie ludności. Bezpośrednim powodem męczeństwa było fałszywe oskarżenie: jakiś hiszpański kapitan stwierdził, że misjonarze torują drogę podbojowi Japonii przez Hiszpanów i Portugalczyków. Wszyscy zostali przebici włócznią. Po kanonizacji w roku 1862 stali się pierwszymi męczennikami Dalekiego Wschodu.

 

Zobacz inne imiona zaczynające się na literę 'P'
Zobacz inne imiona męskie zaczynające się na literę 'P'
Zobacz inne imiona żeńskie zaczynające się na literę 'P'
UWAGA
Urzędnik w USC ma prawo odmówić zarejestrowania wybranego przez Was imienia dla dziecka gdy wybraliście:
  • więcej niż dwa imiona,
  • imię/imiona ośmieszające,
  • imię/imiona nieprzyzwoite,
  • imię nie pozwalające odróżnić płci dziecka,
  • imię w języku obcym posiadające swój odpowiednik w języku polskim
Także prawo kanoniczne Kościoła katolickiego mówi, iż: "Rodzice chrzestni i proboszcz powinni troszczyć się, by nie nadawać dziecku imienia obcego duchowi katolickiemu".

Imiona dla dzieci


Imiona męskie
Imiona żeńskie, sprawdź największą bazę imion żeńskich, ich pochodzenie i znaczenie, wejdź!

Imiona żeńskie
Imiona żeńskie, sprawdź największą bazę imion żeńskich, ich pochodzenie i znaczenie, wejdź!

Ankieta

Jaki kolor sukni ślubnej wybierzesz?

biała
różowa
ecru
kolorowa
czerwona